Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /data03/virt51817/domeenid/www.paarisuhted.ee/htdocs/wp-content/plugins/revslider/includes/operations.class.php on line 2364

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /data03/virt51817/domeenid/www.paarisuhted.ee/htdocs/wp-content/plugins/revslider/includes/operations.class.php on line 2368

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /data03/virt51817/domeenid/www.paarisuhted.ee/htdocs/wp-content/plugins/revslider/includes/output.class.php on line 3169

Warning: Creating default object from empty value in /data03/virt51817/domeenid/www.paarisuhted.ee/htdocs/wp-content/plugins/vamtam-push-menu/push-menu.php on line 106
Millest räägivad negatiivsed emotsioonid paarisuhtes? - Paarisuhted

Negatiivsed emotsioonid on need, mis kergesti purustavad suhteid. Miks need tekivad? Millal peab hakkama nendele tähelepanu pöörama?

Siis, kui negatiivsed emotsioonid muutuvad paarisuhetes häirivalt sagedaseks ja intensiivseks nähtuseks. Me leiame põhjusi negatiivseteks emotsioonideks tihti teadmata, kas see üldse on ka emotsiooni tegelik põhjus. Millised emotsioonid purskavad välja suhete maastikule? Sagedamini tuuakse siin välja üksteise peale solvumist, ärritumist, nördimust, pettumust, haiget saamist, lõksus olemise tunnet jne.

Kui tegemist on konkreetse ühekordse põhjusega, siis ilmselt selle koos arutamine ja lahenduse leidmine paneb ka negatiivsele emotsioonile lõpliku punkti. Korduva konkreetse põhjuse korral on juba tegemist erineva suhtumise ja hoiakuga, mis paratamatult nõuab kokkulepeteni jõudmist mingites põhiasjades. Enam ei õnnestu jõuda tulemuseni konkreetse teema läbiarutamisel, vaid nüüd tuleb keskenduda sellele, milline suhtumine ajendas vastuolu tekkimist. Eriliik negatiivsete emotsioonide tekkimisel on mingi konkreetse põhjuse puudumine. Või tegelikult igal uuel korral leitakse mingi formaalne põhjus tüliks, kuid järgmine kord on mingi uus põhjus ja uued teemad käsil. Tekib üldine negatiivne foon, kus emotsioonid hakkavad tekkima iga pisiasja peale. Jääb mulje, et põhjused ei olegi enam nii olulised, vaid neid leitakse selleks, et väljendada oma pahameelt partneri üle. Sellega tegelikult seatakse kahtluse alla kooselu perspektiiv. Sõnum on ju siin see, et ma ei ole rahul sinuga, mitte enam sellega, mida sa tegid või jätsid tegemata.

Viimasel juhul tekkiv paradoks – negatiivsele emotsioonile leitakse mingi põhjus, mitte vastupidi – nõuab süvenemist suhete hetkeseisu. Siin paraku tuleb rääkida suhete kriisist ja konkreetse probleemi lahendamine ei ole enam nii tulemuslik kui tahaks.

Näiteks kui tekib tunne, et partner kasutab mind ära, siis rahulolematusele või tigedusele leitakse kergelt mingi konkreetne põhjus (sa ütlesid midagi halvasti või jätsid siin midagi tegemata). Kuid probleemiks on siin see, et miks üleüldse tekib selline tunne? Me oleme ju suhtes valmis üsna palju panustama ja ei peaks olema tähtis, kes tegi või panustas rohkem. Veelgi hullem – enne arutamist või ütlemist jõutakse ennast üles „kerida“ selliselt, et negatiivsetest emotsioonidest ärakasutamise kohta enam kergelt ei saagi lahti. Siis järgnevad väljendid stiilis: „Kuna sa korduvalt oled mind ära kasutanud, siis suhtud minusse halvasti“.

Ehk see, millest tuleb hoiduda, on püsiva negatiivse emotsiooni lõksu sattumine. Negatiivseid emotsioone toidavad destruktiivsed mõtted ja nende korduv „kerimine“ enda peas. Ainuke viis ongi mõtetele piirangu kehtestamine ja mõtete ahela lõpetamine.

Millest siis negatiivsed emotsioonid räägivad?

– Esiteks –  üksikteemadest, milles tuleb omavahel rääkida ja kokku leppida.
– Teiseks – suhetes on püsi- või põhiteema, mis ei lase suhtel toimida ja lõhub seda. Seda ei lahenda lihtsa ühekordse vestlusega vaid tuleb varuda aega ja hoolikalt mõelda, kui palju saaksin vastu tulla partnerile. Vahel see õnnestub, vahel aga räägitakse üksteisest mööda ja suhete seis läheb seetõttu hoopis halvemaks.
– Kolmandaks – konkreetsed teemad pidevalt vahetuvad ja puudub (või on puudulik) soov vastu tulla olukorra lahendamisele, pigem oodatakse, et teine pool midagi teeb või ise muutub. Siin väljendub rahulolematus partneri üle ja teemad lihtsalt petavad suhete üldist madalseisu. Sel juhul tuleb keskenduda, kas ja kui palju paari hoiab koos baastunne, mille pärast üldse suhet kunagi sai loodud.

© 2017 MetaProfit

logo-footer

Tel: 646 13 80, paarisuhted.ee, info@paarisuhted.ee

Madara tn. 29, 10612 Tallinn